Proof cyfrowy: dlaczego warto skorzystać?

Rynek poligraficzny wciąż się rozwija. W każdym mieście znajdziemy przynajmniej kilka drukarni. Co ważne, od kilku już lat drukarnie przenoszą także swoją działalność do Internetu. Powstają drukarnie online. Dzięki temu możemy zamówić niemal każdy produkt poligraficzny w wybranej drukarni będą na drugim końcu kraju. Gotowy wydruk dostarczy nam kurier. Co ważne, drukarnie online dają swoim klientom także możliwość sprawdzenia jakości wydruku przed złożeniem ostatecznego zamówienia.

Ta próbka wydruku określana jest jako proof cyfrowy. Jeśli zamawia się dużą partie wydruku i do tego nie za małą sumę pieniędzy zawsze warto skorzystać z tej możliwości. Dzięki temu można przekonać się jak projekt będzie wyglądał w rzeczywistości po wydrukowaniu.

Jeśli zatem chce się mieć możliwość przekonania się czy druk będzie zgodny z oczekiwaniami, proof jest idealnym rozwiązaniem. Jak zatem powinien wyglądać proces złożenia zamówienia? Kiedy gotowy będzie projekt graficzny wysłany powinien być on do drukarni. Drukarnie online dysponują intuicyjnymi panelami klienta dzięki czemu jest to bardzo proste. Wraz z przesłaniem projektu określony powinny zostać wszystkie parametry druki. Przed ostatecznym złożeniem zamówienia klient poprosić powinien drukarnię, aby przygotowany został proof. Ten zostanie dostarczony kurierem. Dzięki niemu na własne oczy będzie można się przekonać czy projekt po wydrukowaniu spełnia nasze oczekiwania i wygląda tak jak zakładano. Jeśli tak, przesłać należy drukarni informację o akceptacji. Dopiero teraz drukarnia przystąpi do realizacji zamówienia.

Można zatem powiedzieć, że proof daje klientowi bezpieczeństwo. I nie chodzi tylko o to, że bez niego można czasem zdziwić się ostatecznym efektem druku. Daje to także bezpieczeństwo w sytuacji kiedy drukarnia popełni błąd i nieprawidłowo wykona zlecenie. Jeśli będzie ono niezgodne z wcześniej zaakceptowanym proofem klient na wówczas prawo do złożenia akceptacji. Nawet jeśli proof nieco wydłuża czas realizacji to warto z tej formy skorzystać.