Papier na ulotki

Gdy już masz gotowy projekt ulotki, pora zabrać się za wybór odpowiedniego papieru, który dopełni całości wizualnej. Poniżej przedstawiamy kilka informacji na które należy zwrócić uwagę wybierając papier na podkład ulotki.

Jaki papier na ulotkę?

To jaki papier wybierzesz na ulotkę zależy od kilku czynników: przede wszystkim – od budżetu jakim dysponujesz, rodzaju akcji, oraz formatu ulotki. Możesz wybierać między papierem kredowym oraz offsetowym.
Papier kredowy, to powlekany papier, wysokiej jakości charakteryzujący się śliskością oraz obniżoną nasiąkliwością. Sprawdza się w druku ulotek składanych, oraz dwustronnych, zapewniając wyższą jakość grafiki i zdjęć oraz chroniąc przed przebijaniem kolorów na drugą stronę. W zależności od przeznaczenia możemy wybrać wersję matową lub błyszczącą.

Ulotki wykonane na papierze kredowym są bardziej trwałe i eleganckie.

Papier offsetowy, to rodzaj papieru niepowlekanego wykorzystywanego do ekonomicznego drukowania ulotek ze względu na atrakcyjną cenę – pozwala wydrukować dużą ilość nakładu w rozsądnej cenie. Sprawdza się w przypadku broszur informacyjnych, małoformatowych, ale jest mniej trwały od papierów powlekanych.

O co chodzi z tą gramaturą?

Kolejnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze papieru, jest jego gramatura. Gramatura oznacza gęstość papieru, a przy tym jego sztywność. Im wyższa gramatura, tym arkusz papieru jest cięższy, a przy tym sztywniejszy i grubszy. W przypadku papieru kredowego używa się papieru o gramaturze od 130 do 300 g, natomiast w offsetowym 80 do 240 g.

2 Komentarzy

  1. Zenon

    Papier kredowy do dwustronnego wydruku sprawdził się znakomicie, ale i cena była wyższa. Niestety za jakość trzeba płacić.

  2. Jola

    Czy na jakość zdjęć wpływa także gramatura papieru?

Komentarze są zamknięte.