Koszty związane z drukiem książek

Obecnie często można usłyszeć krytyczne głosy odnośnie niskiego poziomu czytelnictwa wśród Polaków. Niezależnie od tego, ile jest w tych słowach prawdy, liczba pisarzy oraz osób, które mają w planach wydanie własnej książki, stale rośnie. Choć taki przejaw działalności na polu pisarskim jest czymś zasługującym na szacunek, a tworzenie literatury jest ważne dla kultury, to warto zastanowić się również nad bardziej przyziemnymi kwestiami takimi, jak np. koszt druku książek? Od czego koszt ten jest uzależniony i ile może wynieść?

Druk książek – od czego zależy koszt druku?

Jak można się łatwo domyślić, koszt druku książek jest uzależniony od wielu czynników, w tym m.in. rodzaju okładki. Druk książek w twardej oprawie będzie znacznie wyższy (nawet o ok. 30%) i będzie wiązał się z dłuższym terminem realizacji, ale jego efektem będzie książka bardziej atrakcyjna wizualnie oraz wytrzymała. Ponadto, oprócz kwestii druku książek w twardej oprawie, do innych czynników wpływających na poziom ceny druku można zaliczyć także:

  • nakład książki oraz liczba stron,
  • rodzaj wykorzystanego papieru,
  • zastosowaną technologię drukarską,
  • obecność kolorowych elementów graficznych,
  • format książki,
  • czas realizacji zleconego zamówienia.

Zazwyczaj, cena jednostkowa wydanej książki wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Oznacza to zatem, że wydanie książki w nakładzie 300 egzemplarzy będzie wiązać się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy książek. Koszt ten jest dość wysoki, jeśli jednak wydana pozycja spotka się z dużym zainteresowaniem ze strony środowiska czytelniczego – istnieją duże szanse nie tylko na zwrot poniesionych nakładów, ale także na osiągnięcie zysku.

Druk książek – cennik

Wiele firm wydawniczych umieszcza na swojej stronie internetowej cennik druku książek. Oczywiście, należy przy tym pamiętać, że uzyskane dzięki skorzystaniu z kalkulatora wartości to jedynie dane przybliżone, które mogą nie uwzględniać innych kosztów (np. korekta i redakcja tekstu). Tymczasem, nieujęte wydatki mogą być wysokie i znacząco zwiększyć cały koszt wydania książki.

Druk książki – co jeszcze warto wiedzieć?

Nie sposób podać określonej ceny związanej z wydaniem książki papierowej, aczkolwiek wiadomo, że druk książki w formie tradycyjnej nie jest tani. Oczywiście, część wydawnictw może zdecydować się na wariant, w którym ponosi większość, a czasem nawet całość kosztów wydania, to jest to rozwiązanie, na które mogą liczyć głównie ci, którzy:

  • współpracowali już wcześniej z danym wydawnictwem,
  • są pisarzami o ugruntowanej renomie i silnej pozycji na rynku,
  • prezentują naprawdę obiecującą propozycję wydawniczą.

Takie wymogi sprawiają, ze z możliwości pełnego sfinansowania druku książki mogą skorzystać jedynie nieliczni. Oczywiście, istnieje także możliwość publikacji książki wyłącznie w formie elektronicznej (ebooki przeznaczone na urządzenia mobilne i czytniki), lecz takie rozwiązanie ma pewne wady – pisarz zawęża sobie w ten sposób potencjalny krąg odbiorców, a produkt dystrybuowany w wersji elektronicznej jest narażony skutki nielegalnego rozpowszechniania w internecie (piractwo). Wydanie książki w formie tradycyjnej wciąż zatem pozostaje najlepszym rozwiązaniem.