Przygotowanie i projektowanie szablonu kalendarza ściennego

Bardzo ważnym etapem w procesie projektowania kalendarza ściennego jest wybór odpowiednich zdjęć. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto zdecydować się na wybranie i przygotowanie odpowiednich ujęć, a także odpowiednio umiejętne rozmieszczenie ich na planszy.

Szablon kalendarza ściennego

 

Jeżeli wybrany szablon kalendarzy uwzględnia osobną stronę dla każdego dnia miesiąca, potrzebnych będzie nie tylko 12 osobnych zdjęć. Warto od razu przygotować jedno dodatkowe, które posłuży za okładkę gotowego kalendarza. Istnieje oczywiście możliwość umieszczenia na jednej stronie kalendarza nawet kilku osobnych zdjęć. Wtedy konieczne jest przygotowanie większej ilości ujęć, jednak w ostateczności zależy to jedynie od inwencji twórczej projektanta.

Tematyka kalendarza

Szablon kalendarzy ściennych zazwyczaj powstaje w oparciu o określoną tematykę. Do najpopularniejszych motywów należę te związane z naturą, na przykład drzewa, kwiaty, dzikie zwierzęta, owoce, warzywa czy góry. Duża popularnością cieszą się również grafiki motywujące, zawierające na przykład różne sentencje. Do klasycznych opcji należą też pejzaże, przedstawiające krajobrazy, miasta, ogrody czy mosty. Kolejnym lubianym leitmotivem są zdjęcia z podróży czy fotografie rodzinne. Kalendarze często przedstawiają również udomowione zwierzęta, np. psy, koty, króliki czy konie.

Przygotowanie i projektowanie

Jeżeli projekt kalendarza jest wstępnie tworzony w programie tekstowym, najlepiej wykorzystać do tego narzędzie pozwalające na tworzenie tabeli. Następnie wystarczy wszystko odpowiednio wpisywać i edytować krok po kroku. Najważniejszym etapem jest wybór miejsca, w którym ma zostać umieszczone zdjęcie oraz siatka kalendarza, zawierająca dni tygodnia i numery je oznaczające. Szablon kalendarzy ściennych powinien uwzględniać także ważne święta, dlatego warto zaznaczyć na nim wszystkie dni wolne. Elementem zwiększającym funkcjonalność kalendarza może być umieszczenie poszczególnych imienin przypadających na konkretne dni.