Własna wyobraźnia czy jednak szablon? Odwieczna walka przy projektowaniu ulotek

Teoretycznie odpowiedź na pytanie zawarte w temacie powinna być prosta. Oczywiście, że wyobraźnia, bo szablon ogranicza, nie daje możliwości modyfikacji i z reguły jest po prostu brzydki. Zatem przyjrzyjmy się, czy projektowanie ulotki online jest lepsze z własnej wyobraźni czy może lepiej skorzystać z szablonu?


Wyobraźnia bez granic

Ludzie obdarzeni artystyczną duszą mawiają, że jedyne bariery stawia tylko własna wyobraźnia. Zatem wszystko jest możliwe. Zawsze i wszędzie.

Być może to twierdzenie sprawdza się w przypadku malarstwa, rzeźbiarstwa czy architektury; odnoszenie go do ulotek online jest jednak sporym błędem. Dlaczego? ponieważ projektowanie ma swoje własne zasady i niestety też ograniczenia.

Nie połączymy ostrego kolory pomarańczowego z czerwienią, bo sam taki zestaw skutecznie odciągnie od treści. Nie zapełnimy całej ulotki opisem produktu, bo nikt tego nie przeczyta. No chyba, że zależy nam na zszokowaniu lub bardzo ostrym przyciągnięciem wzroku.

Wyobraźnia nie jest jednak z góry skazana na porażkę. Ostatecznie do wszystkiego można się przystosować. Można zatem stworzyć z wyobraźni coś, co będzie zawierało wszystkie niezbędne elementy doskonale zaprojektowanej ulotki. Bez wywoływania szoku czy oczopląsu.

Szablon ogranicza?

W pewnym sensie tak, ponieważ z góry narzuca nam tło lub czcionkę. Choć większość jest skonstruowana tak, aby dać nam w miarę szerokie pole zmian.Szablon przeznaczony jest dla osób, które posiadają mniejszą wyobraźnię. Albo po prostu wolą „pójść na łatwiznę”. Niemniej, szablony potrafią być na prawdę ładne, a ich ilość powoduje, że nie mamy poczucia ograniczenia.Plusem na pewno jest fakt, że szablon jest automatycznie dostosowany do strony, na której projektujemy ulotki. Nie będzie problemu ani z wielkością pliku, ani z jego ostrością oraz formatem.

Szablon nie ogranicza, tylko podpowiada jak dany produkt może wyglądać. Na pewno ułatwia decyzję, jednak nie powoduje poczucia braku wpływu na ostateczny wygląd. Warto skorzystać z szablonu, gdy zależy nam na szybkim czasie stworzenia ulotki oraz wysłaniu jej do druku.