Jak wybrać najlepszą drukarnię do druku książek?

W całym procesie wydania książki jednym z najważniejszych aspektów jest wybór odpowiedniej drukarni. Jeden mały błąd może spowodować, że cała praca autora pójdzie na marne. Dodatkowo koszt druku książek to nie mały wydatek. Dlatego znalezienie odpowiedniego miejsca jest kluczowe. Jak zatem wybrać najlepszą drukarnię? Czym kierować się przy wyborze?

Jakość pracy drukarni – czy druk książek charakteryzuje się wysoką jakością?

Najważniejsze, na co autor powinien zwrócić uwagę przy wyborze drukarni książek, jest jakość jej pracy. Najlepiej poprosić o dostarczenie próbek materiałów. Dzięki temu będzie można zweryfikować, czy standard odpowiada autorowi. Warto zwrócić uwagę m.in. na takie aspekty jak:

  • Jakość papieru – czy jest wytrzymały,  czy się nie rwie, czy ma odpowiedni kolor. 
  • Jakość nadruku – czy się nie rozmazuje, czy jest wyraźny, czy fotografie są „ostre”.
  • Jakość szycia lub klejenia – czy książka nie rozrywa się przy normalnym użytkowaniu. 

Jeśli istnieje taka możliwość, to warto również dotrzeć do poprzednich klientów firmy i poprosić o referencje oraz sprawdzić jak wygląda druk książek. Jeśli któryś z tych aspektów wzbudza wątpliwości, to być może jest to znak, że dana drukarnia książek nie charakteryzuje się wysoką jakością wykonania. Warto wtedy wstrzymać się z decyzją i wznowić poszukiwania. 

Kompleksowość oferty – jakie usługi świadczy drukarnia książek?

Kolejnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest kompleksowość oferty. Warto pamiętać, że druk książek to nie jedyna usługa, jakiej można oczekiwać. Tutaj wiele zależy od potrzeb autora. Najlepiej upewnić się wcześniej, czy dana drukarnia książek oferuje to, co akurat jest potrzebne. Niektóre firmy współpracują z grafikiem, zajmują się wysyłką książek, odbieraniem reklamacji, nadzorowaniem całego procesu sprzedaży itp.

Chodzi o to, aby zweryfikować, czy dana drukarnia nie tylko zajmuje się drukiem książek, a odpowiada na wszystkie potrzeby autora. Dzięki temu czynności związane z wydaniem i sprzedażą książki będą mogły odbyć się w jednym miejscu. Takie rozwiązanie znacznie usprawni i przyspieszy cały proces, a także pozwoli uniknąć niektórych komplikacji. 

Podejście do klienta – jak wygląda współpraca? 

Trzecim ważnym aspektem przy wyborze firmy, która zajmie się drukiem książek, jest podejście do klienta oraz jakość komunikacji. Jeśli już na tym etapie występują problemy, np. drukarnia zwleka z odpowiadaniem na pytania lub co chwila zmienia warunki współpracy, to znak, że coś jest nie tak. Powierzając tak ważne zadanie drukarni, autor musi mieć pewność, że wszystko pójdzie sprawnie i w trakcie realizacji nie wystąpią nagle problemy. Dlatego już na samym początku warto zwrócić uwagę na podejście do klienta. 

Wybór odpowiedniej drukarni książek to dla autora jeden z najważniejszych momentów. Jakość usługi może bowiem bezpośrednio wpłynąć na sprzedaż. Dlatego warto dokładnie przeanalizować wybór. Najważniejsze aspekty, jakimi warto się kierować to jakość pracy, kompleksowość oferty oraz podejście do klienta.